Home > Leven met diabetes > Uw diabetes in balans - Uit balans?

Leven met diabetes - Uw diabetes in balans - Uit balans?

 3/3 
vorige   volgende
schommelende balans

Af en toe een hoge of lage bloedglucose (ook wel "uitschieter" genoemd) is geen probleem, met name als de oorzaak duidelijk is: een te uitgebreide maaltijd, een portie friet tussendoor, of een uurtje flink spitten in de tuin. Dat kunt u dan de volgende keer voorkómen!

Zijn vrijwel alle glucosewaarden hoog of laag, overweeg dan aanpassing van uw medicatie.

Plotseling hoog oplopende glucosewaarden treden bij tablet-gebruik eigenlijk alleen op t.g.v. een bijkomende ziekte. Kijk zonodig nog eens naar het formulier "Wat doe ik als ik ziek wordt?" om dat te vermijden.

Echt "uit balans" of "ontregeld" raken, met fors verhoogde bloedglucose, hypoglycemie of waarden die van hot naar her springen, komt vooral voor bij insuline-gebruik. Dat komt enerzijds omdat u dan (door onvoldoende eigen insuline) afhankelijk bent van wat u spuit om hoge waarden op te vangen, anderzijds door het spuiten van insuline zelf.

Naast ziekte kunnen overmatige inspanning of koolhydraat-inname een rol spelen, maar ook hormonale en psychische factoren, waarover later meer.

Een bekende oorzaak is "overcorrigeren" met kortwerkende insuline bij een meermaal daags insuline-schema. Een belangrijke reden om uw zelfregulatie nog eens goed door te nemen met uw diabetes-team.

Ook als u de ene keer spuit op plaatsen waar verdikkingen in de huid zijn ontstaan (de zogenaamde "spuit-plekken") en dan weer op goede delen van de huid, kan uw glucose flink aan het schommelen raken. Vanuit de spuitplekken wordt de insuline moeilijker opgenomen in het bloed. Spuit dus nooit in dergelijke verdikkingen!

Wat zegt een lotgenoot?